Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Kultura i sztuka coraz bliżej

W niedzielę, 23 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą sprawowana w Kaplicy Pałacu Zamoyskich w Jabłoniu. Muzeum Augusta Zamojskiego (1893-1970) w Jabłoniu powstało w 2011 roku i upamiętnia postać wybitnego polskiego rzeźbiarza, który urodził się i tworzył w tej miejscowości, tutaj też powstało kilka jego prac. Muzeum zostało utworzone na mocy uchwały Rady Gminy w Jabłoniu z dnia 1 lipca 2011 roku. Tymczasowa niewielka siedziba Muzeum znajdowała się w folwarcznym czworaku, gdzie przez blisko osiem lat od 1994 roku funkcjonowała Izba Pamięci Augusta Zamoyskiego - przeniesiona w 2003 roku z Internatu Zespołu Szkół Rolniczych w Jabłoniu. Dyrektorem Muzeum Augusta Zamoyskiego jest Barbara Wikło.

Muzeum gromadzi pamiątki oraz wspomnienia osób pamiętających artystę oraz opracowania naukowe. Oprócz ekspozycji prezentujących działalność artysty, organizowane są również imprezy, nawiązujące do życia i twórczości Augusta Zamojskiego. Zwiedzający mają możliwość poznania życia artysty na podstawie listów, zdjęć, dokumentów folwarcznych i szkiców znalezionych na strychu czworaka w Jabłoniu, dwóch oryginalnych rzeźb oraz licznych kopii rzeźb wykonanych podczas plenerów rzeźbiarskich.
W otwarciu nowej siedziby muzeum udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych wojewódzkich powiatowych i gminnych, pracownicy naukowi, przedstawiciele jednostek kultury i wielu instytucji współpracujących jak również mieszkańcy Jabłonia. Wśród gości obecni byli: Poseł na Sejm RP Monika Pawłowska, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Jerzy Szwaj, Przewodniczący Rady Powiatu Parczewskiego Janusz Zieliński, Starosta Parczewski Janusz Hordejuk, członek Zarządu Powiatu Parczewskiego Piotr Denejko, radny Powiatu Parczewskiego Kazimierz Jaszczuk, Wójt Gminy Jabłoń Dariusz Łobejko, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie Tadeusz Sławecki oraz Przedstawiciele Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych Zofia Kaczor Jędrzycka i Dorota Żebrowska, Dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Anna Fic-Lazor i Dyrektor Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie Krzysztof Bruczuk oraz wykonawca inwestycji. Po uroczystym przecięciu wstęgi można było oficjalnie zwiedzić muzeum i obejrzeć zgromadzone eksponaty. Budynek został bardzo nowocześnie zaaranżowany, a lokalizacja Muzeum w pobliżu pałacu Zamoyskich będzie doskonałym punktem docelowym dla turystów odwiedzających Jabłoń i Powiat Parczewski. Aktualnie na świecie jest tylko jedno Muzeum Augusta Zamoyskiego tak więc dobra kultury zgromadzone w Muzeum w Jabłoniu będą autentycznym ambasadorem kultury nie tylko gminy, powiatu ale też kraju.
Pełna galeria zdjęć z uroczystości pod linkiem: https://ng.podlasie24.pl/gallery/580ca205-1e24-4e14-81fc-70c5e74bb639

fot. Sławomir Karczewski

Autor: Wydział Edukacji i Spraw Społecznych

\"stat4u\"