Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

24 kwietnia 2024 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Parczewie odbyła się XIV edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego o „Złote Pióro” Starosty Parczewskiego.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych (klas 8) i ponadpodstawowych powiatu parczewskiego. W tym roku w szranki stanęli uczniowie sześciu szkół, zwycięzcy szkolnych etapów. Walczyli o zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Parczewskiego. Mistrzynią ortografii została Wiktoria Borysiewicz, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego
im. Mikołaja Kopernika w Parczewie.
Najlepszym w kategorii szkół podstawowych okazał się Szymon Domański, reprezentujący Szkołę Podstawową nr 2 im. Św. Królowej Jadwigi w Parczewie. W sumie w konkursie wzięło udział 16 uczniów, którzy zmagali się z dyktandem oraz testem ortograficznym. 

Dyktando i test stworzył specjalnie na tę okazję Krzysztof Wroński, nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Parczewie.
W treści dyktanda i testu niemało było pułapek związanych z rozmaitą pisownią. Uczniom przyszło się zmierzyć m.in. z takimi wyrazami, jak: arcyposłanie, superksiężniczka, heraldyka, chybotać, horda, hojność, mżawka, żorżeta, rzutki, wtórny, ówczesny, zhańbić, ścierpieć, quasi – nauka, późnozimowy, skądinąd, minimenu.

Zarówno starsza, jak i młodsza grupa młodzieży miała okazję przekonać się o niezwykłości i bogactwie języka polskiego, nad którym trzeba cały czas pracować. Język polski jest tworem żywym, dlatego wciąż się zmienia, nadąża za przemianami w różnych dziedzinach życia, rządzi się swoimi prawami, ewoluuje…

Powiatowy Konkurs Ortograficzny jest próbą dotrzymania kroku wciąż rozwijającemu się językowi polskiemu. Próbą tym bardziej cenną, iż podjętą przez ludzi młodych, którzy w przyszłości staną się orędownikami poprawnej (pisanej zgodnie z zasadami ortografii) polszczyzny. Powiatowy Konkurs Ortograficzny jest więc wspaniałą inicjatywą, którą należy rozwijać, by w dobie cyfryzacji i powszechnego deficytu czytelnictwa, pokazywać odpowiedni kierunek działania na rzecz polszczyzny.

XIV Powiatowy Konkurs Ortograficzny zakończyły uroczyste przemówienia starosty Janusza Hordejuka, wicestarosty Artura Jaszczuka oraz pani dyrektor Beaty Trynieckiej, którzy w wielu ciepłych słowach podziękowali wszystkim zaangażowanym w działania na rzecz konkursu. Wśród znakomitych gości obecna była także pani Anna Ignatowicz - kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych oraz pan Marcin Murawski – kierownik Sklepu Firmowego NEONET w Parczewie i jednocześnie właściciel firmy Bend Reality Agency Marcin Murawski.

Należy podkreślić, że nagrody w tegorocznej edycji były cenne i zróżnicowane. Nie byłoby jednak tego wszystkiego bez Sponsorów, którym należą się szczególne podziękowania. Organizatorzy konkursu dziękują szczególnie Starostwu Powiatowemu w Parczewie, które ufundowało „złote”, „srebrne” i „brązowe” pióra dla zwycięzców. Firmie NEONET, która od wielu lat przekazuje cenne nagrody rzeczowe na nasz konkurs. Tak było i w tym roku. Podobne podziękowania kierujemy w stronę firmy Bend Reality Agency Marcin Murawski oraz wydawnictw i księgarni, które przekazały liczne książki. Szczególne podziękowania należą się Piekarni – Cukierni ŻABCZYŃSCY, dzięki której mogliśmy zorganizować wspaniały poczęstunek dla młodzieży.

Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów i przyznała 5 wyróżnień. Dodatkowo nagrodzono każdego uczestnika. Poniżej publikujemy listy najlepszych uczniów w poszczególnych kategoriach.

 

Najlepsi w kategorii szkół podstawowych:

L.p.

Imię i nazwisko

Szkoła

Miejsce

1.

Szymon Domański

SP nr 2 w Parczewie

I miejsce

2.

Gabriela Sidor

SP nr 3 w Parczewie

II miejsce

3.

Małgorzata Uss vel Wąsowicz

SP Komarówka Podlaska

III miejsce

Najlepsi w kategorii szkół średnich:

L.p.

Imię i nazwisko

Szkoła

Miejsce

1.

Wiktoria Borysiewicz

I LO Parczew

I miejsce

2.

Andżelika Włoszek

I LO Parczew

II miejsce

3.

Zuzanna Kalińska

I LO Parczew

III miejsce

 

Autor: Wydział Edukacji i Spraw Społecznych