Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

UWAGA PTASIA GRYPA WIRUS H5N8!

W związku z możliwością  wystąpienia na terenie Powiatu Parczewskiego w Gminie Sosnowica Wirusa HPAI ptasiej grypy, w dniu 2 stycznia 2020 r. w Urzędzie Gminy Sosnowica  zwołane zostało przez Starostę Parczewskiego Jerzego Maślucha posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Służby weterynaryjne wdrażają procedury zwalczania wirusa przewidziane w takiej sytuacji. Wszystkie służby i inspekcje we współpracy z weterynarią podjęły działania mające na celu zapobieganie dalszemu ewentualnemu  rozprzestrzenianiu się wirusa.

Starosta Parczewski prosi o zachowanie szczególnej ostrożności i zasad bezpieczeństwa, ponieważ jest to podtyp wysoce zjadliwej ptasiej grypy H5N8, który może zagrażać również ludziom. Jak dotychczas nie stwierdzono przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka. Przeprowadzone badania genetyczne tzw. molekularnych wskaźników przystosowania do organizmu ludzi wskazują na typowy profil charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych stwierdzanych w szczepach wirusów grypy ptaków wywołujących zakażenia człowieka, z czego może wynikać teoretyczne zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Należy podkreślić, że są to zagrożenia teoretyczne i w naszych warunkach mało prawdopodobne, jednak nie można ich bagatelizować.

Aby zminimalizować ryzyko zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów. Ponadto należy: spożywać mięso drobiowe poddane obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70° C, myć z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym mięsem, nie dopuszczać do kontaktu mięsa drobiowego z innymi produktami spożywczymi. Wirusa nie niszczy zamrażanie mięsa. Aktualna sytuacja epidemiologiczna dotycząca ptasiej grypy zawarta jest w publikacji pt. „Avian influenza overview February-August 2019” dostępnej na stronie internetowej www.efsa.europa.eu/efsajournal.

 

Żródło:

www.gis.gov.pl/zdrowie/choroby zakaźne/grypa ptaków

www.piwet.puławy.pl/komunikaty/

www.lublin.uw.gov.pl

www.efsa.europa.eu/efsajournal

www.agrofakt.pl

 

Autor: Wydział Organizacyjno - Prawny