Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Konkurs Ortograficzny o „Złote Pióro” Starosty Parczewskiego

26 kwietnia 2023 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Parczewie odbyła się XIII edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego o „Złote Pióro” Starosty Parczewskiego.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych (klas 8) i ponadpodstawowych powiatu parczewskiego. W tym roku w szranki stanęli uczniowie pięciu szkół, zwycięzcy szkolnych etapów. Walczyli o zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii Powiatu Parczewskiego. Mistrzynią ortografii została Wiktoria Borysiewicz, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Parczewie. Najlepszą w kategorii szkół podstawowych była Alicja Oleksiuk, reprezentująca Szkołę Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Parczewie. W sumie w konkursie wzięło udział 15 uczniów, którzy zmagali się z dyktandem oraz testem ortograficznym. 

Test stworzył specjalnie na tę okazję Krzysztof Wroński, nauczyciel języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Parczewie.
W jego treści niemało było pułapek związanych z rozmaitą pisownią. Uczniom przyszło się zmierzyć m.in. z takimi wyrazami, jak: husarz, heraldyka, hołubić, ochędożyć, chichot, rzępolić, żucie, rzewny, żyrant, żądny, arcy – Europejczyk, arcyksiążęcy, super – Polak, fryzjerka – kosmetyczka.

Jeszcze więcej pułapek kryło samo dyktando, w tym roku dominował temat baśniowy. Finaliści konkursu pisali o Czerwonym Kapturku w nieco zmienionej wersji. Tekst dyktanda miał swoją dramaturgię i nagłe zwroty akcji, by zakończyć się ucieczką wilka: „Pierzchnął trwożliwie przerażony drapieżnik i gnał półprzytomnie nie wiadomo gdzie…” Wszystko, dzięki superleśniczemu, którego obecność w domku babci „dalibóg, nijak rozstrzygnąć się nie da”.

Zarówno starsza, jak i młodsza grupa młodzieży miała okazję przekonać się o niezwykłości i bogactwie języka polskiego, nad którym trzeba cały czas pracować. Język polski jest tworem żywym, dlatego wciąż się zmienia, nadąża za przemianami w różnych dziedzinach życia, rządzi się swoimi prawami, ewoluuje…

Powiatowy Konkurs Ortograficzny jest próbą dotrzymania kroku wciąż rozwijającemu się językowi polskiemu. Próbą tym bardziej cenną, iż podjętą przez ludzi młodych, którzy w przyszłości staną się orędownikami poprawnej (pisanej zgodnie z zasadami ortografii) polszczyzny. Powiatowy Konkurs Ortograficzny jest więc wspaniałą inicjatywą, którą należy rozwijać, by w dobie cyfryzacji i powszechnego deficytu czytelnictwa, pokazywać odpowiedni kierunek działania na rzecz polszczyzny.

XIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny zakończyły uroczyste przemówienia starosty Janusza Hordejuka, wicestarosty Artura Jaszczuka oraz pani dyrektor Beaty Trynieckiej, którzy w wielu ciepłych słowach podziękowali wszystkim zaangażowanym w działania na rzecz konkursu. Wśród znakomitych gości obecna była także pani Anna Ignatowicz - kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych – która od lat wspiera nas w przedsięwzięciu, jakim jest organizacja konkursu ortograficznego.

Należy podkreślić, że nagrody w tegorocznej edycji były cenne i zróżnicowane. Nie byłoby jednak tego wszystkiego bez Sponsorów, którym należą się szczególne podziękowania. Organizatorzy konkursu dziękują szczególnie Starostwu Powiatowemu w Parczewie, które ufundowało „złote” i „srebrne” pióro dla zwycięzców. Firmie NEONET, która od wielu lat przekazuje cenne nagrody rzeczowe na nasz konkurs. Tak było i w tym roku. Podobne podziękowania kierujemy w stronę drogerii NATURA oraz wydawnictw, które przekazały liczne książki.

Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów i przyznała 4 wyróżnienia. Dodatkowo nagrodzono każdego uczestnika. Poniżej publikujemy listy najlepszych uczniów w poszczególnych kategoriach.

 Najlepsi w kategorii szkół podstawowych:

L.p.

Imię i nazwisko

Szkoła

Miejsce

1.

Alicja Oleksiuk

SP nr 1w Parczewie

I miejsce

2.

Maja Rybak

SP nr 1w Parczewie

II miejsce

3.

Małgorzata Utykańska

SP nr 2 w Parczewie

III miejsce

 

 Najlepsi w kategorii szkół średnich:

L.p.

Imię i nazwisko

Szkoła

Miejsce

1.

Wiktoria Borysiewicz

I LO Parczew

I miejsce

2.

Zuzanna Kalińska

I LO Parczew

II miejsce

3.

Maria Lewczuk

I LO Parczew

III miejsce

Autor: I LO w Parczewie: Krzysztof Wroński