Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Historia w Lasach Parczewskich wciąż żywa.

22 lipca we wsi Plebania Wola i Makoszka odbyły się uroczystości związane z 75 rocznicą walk partyzantów z hitlerowskim najeźdźcą. W okresie II wojny światowej Lasy Parczewskie stanowiły bazę oddziałów partyzanckich Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Partyzantom niejednokrotnie pomagali mieszkańcy okolicznych wsi. W połowie lipca 1944 roku Niemcy rozpoczęli akcję "Cyklon", której celem było wyniszczenie stacjonujących tu partyzantów. W Plebaniej Woli, 21 lipca 1944 roku, o godzinie 5.30 oddziały niemieckie przeprowadziły obławę. W miejscu, gdzie dziś stoi pomnik, zebrano sześćdziesięciu mężczyzn ze wsi Makoszka i Plebania Wola. Stąd przewieziono ich do Parczewa, a następnie do stacji Krężnica Jara w okolicach Lublina. Tam 22 lipca hitlerowcy rozstrzelali dwudziestu dwóch mężczyzn. Wydarzenia tamtych dni nadal żyją w pamięci mieszkańców wsi i mieszkańców Powiatu Parczewskiego.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się od złożenia kwiatów w leśniczówce Makoszka, pod pomnikiem partyzanta Edwarda Drozda, dwudziestoletniego obywatela USA pochodzenia polskiego, który zginął w zasadzce w pobliżu Makoszki w maju 1944 roku. Dalsza część odbyła się w Plebaniej Woli, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji pomordowanych w lipcu 1944 roku. Po modlitwie zebrani przeszli pod pomnik upamiętniający mieszkańców wsi Makoszka i Plebania Wola, gdzie delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd pomordowanym. Po oficjalnym powitaniu uczestników spotkania w Plebaniej Woli przez Wójta gminy Dębowa Kłoda Grażynę Lamczyk i Starostę Parczewskiego Jerzego Maślucha, wystąpienie okolicznościowe wygłosiła kuzynka Edwarda Drozda przedstawicielka kilkuosobowej delegacji rodziny przybyłej z USA.

 Dalsze uroczystości przeniosły się na teren Lasów Parczewskich. Przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, gminnych, służby mundurowe, księża, kombatanci, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, media oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości związanych z wydarzeniami jakie miały miejsce w okresie II Wojny Światowej na tych terenach, złożyli hołd poległym w walce z okupantem oraz złożyli wieńce przy pomniku poległych partyzantów. W imieniu samorządu Powiatu Parczewskiego kwiaty złożyli: Jerzy Maśluch Starosta Parczewski, Janusz Zieliński- Przewodniczący Rady Powiatu w Parczewie i Samanta Lamczyk-Kaczorek Wiceprzewodnicząca. Honorową wartę przy pomniku pełnili przedstawiciele koła LOK . Uczestnicy spotkania wysłuchali okolicznościowych referatów i wystąpień zaproszonych gości. Grupa osób pielęgnujących tradycje i historię regionu m.in. Starosta Parczewski Jerzy Maśluch, Wójt Gminy Dębowa Kłoda Grażyna Lamczyk zostali odznaczeni przez Prezydium Zarządu Głównego Odznaką „Za zasługi dla Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego” wydaną z okazji 25-lecia  ZWiR WP. Dzięki gościnności Nadleśnictwa Parczew odbyło się spotkanie kombatantów z uczestnikami uroczystości przy tradycyjnych potrawach w leśnej stanicy.

Oprawę muzyczną uroczystości jak zawsze zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Parczewa pod batutą Pana Jacka Domańskiego. Organizatorami obchodów 75 rocznicy walk partyzanckich w Lasach Parczewskich byli: Wójt Gminy Dębowa Kłoda i Starosta Parczewski.

Autor: Wydział Edukacji i Spraw Społecznych