Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

TRASY ROWEROWE

Szlakiem dzikiej przyrody - trasa rowerowa (Długość trasy 42 km)

 Trasa rowerowa

Podróż naszą rozpoczynamy w Parczewie ( na Polesiu Lubelskim), położonym w połowie drogi pomiędzy Lublinem a Białą Podlaską. Jest to bodajże najczystszy ekologicznie region Polski.
Będziemy mieli okazje oddychać świeżym, nie zanieczyszczonym powietrzem oraz podziwiać wspaniałe okazy fauny i flory. Atrakcyjne położenie miasta w pobliżu dużego kompleksu leśnego i jezior Pojezierza Łęczyńsko -Włodawskiego stało się doskonałą bazą do rozwoju turystyki i agroturystyki.

Trasa ścieżki rowerowej prowadzi przez tereny o unikalnych w skalali kraju walorach przyrodniczych. Obszar lasów Parczewskich oraz okolice Sosnowicy zostały wpisane na listę najważniejszych ostoi ptaków w Polsce i w Europie. Ochrona prawna obecnie realizowana jest poprzez objęcie części Lasów Parczewskich Parkiem Krajobrazowym Pojezierza Łęczyńskiego, a pozostałego obszaru lasów Parczewskim Obszarem Chronionego Krajobrazu, który w przyszłości ma być przekształcony w Parczewski park Krajobrazowy. Na trasie ścieżki rowerowej, bądź w jej pobliżu położone są cztery rezerwaty przyrody, dwa wodno torfowiskowe: „Jezioro Obradowskie” i „Torfowisko przy Jeziorze Czarnym” oraz dwa rezerwaty leśne: „ Królowa Droga” i „Lasy Parczewskie”.

 Ciąg pieszo-rowerowy na odcinku drogi Parczew - Siemień   (Długość trasy 6,9 km)
Wyjazd z Parczewa ulicą Kolejową drogą do Siemienia przez Koczergi, Brudno, Miłków i dojazd do Stawu Siemieńskiego i rzeki Tyśmienica. Dobra jakość nawierzchni, trasa łatwa. Na końcu trasy przy Tyśmienicy znajduję się miejsce wypoczynkowe.
Skręcając w lewą stronę na końcu trasy można kontynuować jazdę leśną ścieżką w kierunku Komarnego do Pohulanki wzdłuż Tyśmienicy dojeżdżając do trasy rowerowej w Lasach Parczewskich „Szlakiem dzikiej przyrody”, trasa dość łatwa.   

Ścieżka rowerowa  Parczew- Lubartów  (Długość trasy ok. 34,9 km)
Ścieżka rowerowa asfaltowa,  poza jezdnią drogi . Na terenie Powiatu Parczewskiego wyjazd z Parczewa na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich przy światłach, biegnie w kierunku Lubartowa przez Królewski Dwór, Juliopol, Działyń, przecina rzekę Tyśmienica i Siemień znajdujące się w „Obszarze Natura 2000”. Na terenach zabudowanych ścieżka rowerowa jest przy chodniku, tworząc ciąg pieszy i drogę rowerową. Trasa łatwa, rekreacyjna. Podróż rowerem z uwagi na lokalizacje poza jezdnią jest wygodna i bezpieczna.